[zápisník]    [mé práce]     [archív]     [odkazy]

 

Minirozhovor

Hadry z těla (Vítek Moštek)

Hudební formace Hadry z těla z Janova, připodobňovaná svým stylem k Pogues či Levellers, vydala v únoru 2005 pod značkou Seven Penguins své první regulérní album Na starý časy. V jarním čísle časopisu DNO najdete recenzi na jejich zdařilou nahrávku. Abychom Vám trochu přiblížili její atmosféru, připravili jsme pro Vás krátký rozhovor s Vítkem Moštkem, který se na charakteristickém zvuku kapely podílí hrou na akordeon.

Máte rádi vítr?

Vítr máme rádi všichni (já určitě). Připomíná nám staré dobré časy, ale i ty nové, takže si myslíme, že se líbí nejen nám staromilcům, ale i progresivním kapelám. Ale nám se líbí víc, protože v dobách kdy ještě nebyly vlaky, auta nebo hřebeny, tak si člověk mohl učesat vlasy jenom v pořádným větru.

Odráží se ve vašich písních spíše Váš kraj nebo jde o zkušenost s kraji dalekými (ať už se jedná o přímou zkušenost třeba se zeměmi za oceánem nebo o kraje knižních fantazií či krajiny ukryté v myšlenkách)?

Myslím, že se to všechno mísí. Někdy Ti připadá město, kde jsi nikdy nebyl, jako známé, jindy Tvůj rodný kraj jako cizí. Takže když píšeš o nějaké mystické krajině v sobě, tak třeba opěvuješ rodný kraj a ani o tom nevíš. Jde stejně nejvíc o to, jak věci právě vnímáš a cítíš. Všechno je to jeden kraj v milionech podob (až na ty roviny, ty fakt moc nemusíme).

Jak dlouho jste se hledali?

Fyzicky jsme se do této sestavy hledali asi 8 let, ale jestli jsme každý pořádně objevili sami sebe, to nejsem schopnej s určitostí říci. Na tuto polohu otázky je ještě brzo odpovídat.

Jaký úmysl máte se svými posluchači?

Myslím, že je to takový oboustranný proces. My máme nějaký vliv na posluchače, provokujeme je, formujeme, berou si z nás energii, radost, zážitky… Ale toto funguje i obráceně. Takže je to takový neukončený děj vzájemného ovlivňování, inspirování, povzbuzování, který nemáme v úmyslu nějak uměle ovlivňovat a dokud bude probíhat, má tato kapela smysl.

 

Recenze pro časopis DNO č. 3

Hadry z těla: Na starý časy

(Seven Penguins, 2005)

Kraj kolem Litomyšle a město samo má zvláštní postavení. Ač mimo hlavní dálniční tahy, mimo zájem médií a velké politiky, vznáší se nad ním těžko pojmenovatelná, zato však všudypřítomná aura. Je nasátá bohatou kulturní tradicí a historií. Hadry z těla do tohoto kraje patří a zdá se, že mu svým debutovým albem Na starý časy její členové chtěli vzdát hold.

Kapela našla zalíbení v jiskrném křepčení středověkých muzikantů a její hudební kořeny sahají až k časům mýtických pohanů sedících u ohňů spřádaje dávno zapomenutá vyprávění. Lidé byli v těch dobách úzce spjati s přírodou a jejími živly. Ty prostopují celou nahrávku. Obzvláště vítr vám v uších zavane nejen z několika textů písní. Mají ho rádi, protože v dobách, kdy ještě nebyly vlaky, auta nebo hřebeny, si mohl člověk učesat vlasy jenom v pořádným větru, dodává člen kapely Vítek.

Odkaz ke starým časům zprostředkují také nástroje, které ve skladbách zaznívají. Krom těch tradičních, které vytvářejí rytmickou linku a melodie, uslyšíte loutnu, brumbli či niněru. Atmosféru námořnických popěvků či irských pubů přibližuje tahací harmonika a banjo. V písničkách zaznívají dechové nástroje a prostor dostanou i housle.

Celá nahrávka si drží jednotnou linku, na čemž si dala kapela zřejmě záležet. Přesto se dočkáme dorbných zvratů. Od rychlejších skladeb přejde nahrávka ke klidnějším polohám, které umocňují sdělení obsažené v textech. Posluchač se tak může do skladeb více ponořit, nechat se polapit a vtáhnout do hry se slovy a náladami. Zdá se, že kapela nachází smysl v tomto neukončeném ději vzájemného ovlivňování (s divákem navzájem), inspirování a povzbuzování a dokud toto bude probíhat, má tato kapela smysl, jak opět shrnuje za kapelu Vítek.

Myslím, že sílu kapely oceníte ponejvíce při živém vystoupení, kde velmi snadno podlehnete jejich charismatickému projevu spolu s rozverně poskakujícím davem. Jejich hudba dokonale evokuje také atmosféru dřevěných hospůdek a cinkajících žejdlíků s pivem, kam neodmyslitelně tato folk-punková formace patří.