[zápisník]    [mé práce]     [archív]     [odkazy]

 

Rozhovor

Mimostojící (odpovídal Petr Kohlíček)

Jak bys charakterizoval tvorbu Mimostojících? Vyjděme z předpokladu, že Vás někteří čtenáři neznají a neví, kam si Vás zařadit…

Mimostojící jsou parta čtyř „zralých“ chlapů, která si zakládá na vlastní tvorbě s českými texty. Hudba, kterou produkujeme, balancuje na rozhraní alternativního rocku a hardcoru. V recenzích se také objevuje označení alternativní emocore. Texty jsou pro nás stejně důležité jako muzika, takže se je snažíme psát s určitým sdělením, jakousi větší hloubkou.

 

V jakém hrajete složení? Experimentujete rádi?

Živě vsázíme na údernost základního obsazení (2 kytary, basa, bicí). Ve studiu si ale snažíme se skladbami více pohrát , takže zveme zajímavé hosty a občas doplníme samply, tak aby byl poslech zajímavější.

 

Co Vás ovlivňuje? Nemám namysli jen vlivy hudební, můžeš být zemitější a obrátit se k horám či lesům…

Jsme v pravém slova smyslu z drsného kraje (hory, tvrdá zima, nízká životní úroveň) a to se, myslím, do naší tvorby zřetelně vtisklo.

 

A ústřední téma Vaší tvorby?

Snad postačí název jedné z našich skladeb „Smutek, víra, touha“.

 

V některých písních řešíte, jak jsi naznačil, složitá dilemata lidských životů. Některé jsou o hledání. Některé texty vyznívají rezignovaně.

Nakolik se v písních odráží Vaše životy?

Texty si píšeme většinou sami, čili je v nich jednoznačně svět v nás a kolem nás.

 

Lze ve zhudebněných výpovědích rozpoznat rukopis jednotlivých autorů? Máte krom hudby ještě něco společného?

Nápady nosíme jednotlivě, poté si každý něco přidá a je z toho právě ten těžko uchopitelný styl Mimostojících. Máme společný pohled na svět, přístup a zodpovědnost. S bráchou máme navíc společnou krev J.

 

Kam ty osobně chodíš pro inspiraci?

Do sebe…

 

Pomáhá Ti hudba filtrovat vlastní prožitky, pocity, radosti a smutky? Jak moc se v ní odráží Tvé já?

Určitě je to filtrace všeho co do mě během týdne, ať už vlastní či nevlastní vinou napadá. O víkendu si zahraju a je to mnohem lepší.

 

Jaký je Tvůj osobní pohled na svět, na život? Považuješ se za šťastného člověka?

Šťastný jsem, ale ne tak úplně spokojený. Kdo je spokojený ten stojí na místě a nerozvíjí se. Tomu se snažím vyhnout.

 

Kam směřuje ta „cesta“? (viz. „A tak se rozhod (…) má cesta bude hledání.“)

Vývoj………vpřed, zpátky ni krok J.

 

Jaká muzika lahodí Tvým uším?

Rád poslouchám českou muziku s, alespoň trochu, melancholickou melodií a přemýšlivými texty. Nejraději mám ty méně známé, se kterými se potkáváme na koncertech. Je jich tu požehnaně.

 

Z obalů k Vašim deskám je cítit jakýsi umělecký přídech. Osobně se mi moc líbí obal k albu „Za úsvitu v prázdném bytu“. Kdo je jejich tvůrcem?

Snažíme se být co nejvíce soběstační, čili využíváme nejblíže dostupných prostředků. U zmiňovaného alba vymyslela námět celá kapela, táta to vyfotografoval a kamarád Adam Sedlický počítačově zrealizoval. Podobným způsobem postupujeme vždy. U posledního alba jsme využili rentgenového snímku bráchova kompletního chrupu. Pěkně se směje J.

 

Je někdo z Vaší kapely umělecky činný i v jiném než hudebním směru?

Jsme dost pracovně vytíženi, takže čas zbývá jen na muziku. Možná je to dobře J.

 

Máš za ta léta hraní pocit, že se v Jeseníkách utvořila něco jako širší mimo-stojící-komunita?

Doufám, že ano. Hrajeme deset let a za tu dobu už jsme na naši stranu pár nadšenců strhli.

 

Jak je to u Vás s kulturou obecně? Je jí málo, dostatek? Chodí lidi na koncerty? Dějí se nějaké zajímavé akce či happeningy?

To je bohužel horší. Málo klubů a obecně míst, kde se dá živě hrát. Lidí někdy dost a někdy málo. Asi podle nálady a dní do výplaty. Konkrétně na Bruntálsku se daří občas nějakou zajímavou akci uspořádat, ale je to spíše výjimečný úkaz. 80 % koncertů hrajeme mimo náš „rodný“ region.   

 

Jak často koncertujete?

Většinou se nám daří odehrát 30 – 40 akcí ročně. Je to poměrně dost, i když bychom se nebránili většímu množství akcí. Shánění“ kšeftů“ je ale v poslední době nadmíru těžké.

 

Pořád Vás to ještě baví?

Samozřejmě. Hlavně koncerty.

 

A ohlasy od fanoušků? Dostáváte dopisy nebo e-maily?

Na našem webu  máme kolonku MIMOVZKAZY, kde se občas objeví něco, co opravdu potěší. Nedávno po mě chtěl nějaký fanda basové tabulatury našich písní s tím, že při poslechu se dají jen těžko stáhnout. Já vůbec neznám hudební teorii a hraju hlavně srdcem, takže mě to trochu rozesmálo. Moji omluvu naštěstí přijal.

 

V roce 1998 jste vydali debutové demo The Outsiders. Od té doby přišly na svět další tři alba. Dá se říci, že kadence jejich produkce byla co rok to album. Máte v zásobě nějaký další materiál?

Máme materiál na další CD, které chceme realizovat na podzim. Ještě jsme zdaleka nevyschli…

 

Jak bys ty sám ohodnotil směr, kterým se ubírají Mimostojící? Ještě víc melancholie, ještě tvrdší hudba nebo spíše naopak? Myslíš, že v souvislosti s předchozí otázkou, můžete posluchače ještě něčím překvapit?

Postupem času inklinujeme k tvrdší hudbě s důrazem na zajímavé změny rytmu, částečně melancholickou melodii a textovou stránku. Myslím, že nové album se bude od předchozího poměrně lišit, čili se mají posluchači na co těšit.

 

Když si před sebou rozložíme všechna Vaše CD a prohlédneme si je od nejstaršího po nejnovější, už samotné názvy evokují jakýsi vývoj,  proměnu či procitnutí. Od Outsiderů jste se dopracovali k Pozitivu. Máš pro to nějaké vysvětlení?

To je zajímavá myšlenka a abych se přiznal, nikdy jsem nad tím takto nepřemýšlel. Album "The Outsiders" jsou opravdu naše hudební začátky ve vší syrovosti jakou jsme v mladých letech v sobě měli. S postupem času jsme začali získávat více nadhledu a původní urputnost a zápal vystřídali píle a zodpovědnost. Dnes je to právě o tom (i když texty některých písní tak nevyznívají), že spolu i po 10 letech bez problémů vycházíme a rádi hrajeme. To je, myslím, nadmíru pozitivní :-). 

 

Je nějaké Vaše album, o kterém bys řekl, že je tvé nejoblíbenější?

Nejraději mám album "Za úsvitu v prázdném bytu" z roku 2002. S tím jsme si opravdu hodně pohráli a myslím si, že z naší strany je zatím nejvyzrálejší. V některých písních jsem použili programming a s některými nám pomohli hosté. Celkově album vyznívá velmi tvrdě a přitom je ta muzika v podstatě písničková. Splnili jsme tak náš záměr, který jsme si kladli před nahráváním. CD "Pozitiv" z roku 2003 zní myslím také velmi slibně. Prozatím je to 5-ti písňové demo, ke kterému dohrajeme dalších pět skladeb na podzim a poté znovu zmatsrujeme. Pevně doufám, že se nám podaří udržet laťku na  úrovni "Za úsvitu...".

 

Kapela Mimostojící oslaví na podzim desetileté výročí své existence. Prozradíš čtenářům, co plánujete při této příležitosti spáchat?

Vznikli jsme v srpnu 1994, takže na 21. srpna 2004 plánujeme v Bruntále V Africa pubu samostatný „oslavný“ koncert. Pozveme hosty, kteří se na naší hudbě v minulosti podíleli a zahrajeme průřez naší desetileté tvorby. V průběhu večera se bude premiérově promítat náš první videoklip a zodpovíme několik dotazů pro regionální vysílání České televize. Myslím, že to bude fajn večírek…

 

Chystáte nějaké překvapení?

Myslím už fakt, že jsme, pro rockovou hudbu v nepříliš příznivé době, přežili 10 let, je překvapením. Jinak chystáme tři starší věci, které jsme živě snad ani nehráli. 

 

Ty osobně se těšíš? Prozraď neznalým věci  - hodláte si to užít nebo je to spíš o starostech a zařizování…

Organizaci této akce vzala na svá bedra moje manželka, takže já si to rozhodně hodlám užít od A do Z J.

 

Plánujete podobnou akci i na jiném místě v republice? V jedné recenzi Vás přiřazovali k brněnské alternativě…

Tento koncert bude výjimečný a chystáme ho jen v Bruntále pro zvané skalní fandy. Jinak se ale nebráníme zahrát prakticky kdekoliv.

 

V souvislosti s klipem, který jste natočili, a jeho případnou prezentací v televizi před širším publikem mě napadá otázka  – pociťujete na koncertech příliv/zájem mladších fanoušků (přeci jen jste již ostřílení matadoři…).?

Naštěstí vypadáme velmi zachovale J, takže se nám občas zdaří ulovit mladou duši a osobně to vnímám jako naprosto skvělou věc.                       

 

Díky za čas a zajímavé odpovědi.

 

 

Bruntálská kapela Mimostojící hraje od roku 1994. Letos tedy oslaví desetileté výroèí své existence. Mimostojící hrají ve složení Honza Kohlíèek (zpìv, kytara), Jirka Motyèák (kytara, zpìv), Petr Kohlíèek (basa, zpìv) a Pavel Duda (bicí, zpìv). První demo kapela vydala v roce 1998 a neslo název The Outsiders. O rok pozdìji nahrála kapela další demo Islámský terorista. Po krátké odmlce vyšlo kapele v roce 2002 album Za úsvitu v prázdném bytu. Zatím poslední jejich nahrávka Pozitiv vznikla v roce 2003.

 

 

www.sopel.freemusic.cz