[zápisník]    [mé práce]     [archív]     [odkazy]

Robert Merle: Muži pod ochranou

Zajímavé. Podnětné. Tahle fikce donutí člověka k zamyšlení. Příběh spočívá v boji proti novému typu encefalitidy. Virus je zákeřný. Nakažení znamená pro jeho hostitele jistou smrt. Zajímavé je, že likviduje pouze muže. Přesněji muže v produkčním věku. Jedinou ochrannou je kastrace. Kruté? Ano, ale jedině tak si lze zachránit život.

V Blueville, přísně střeženém sídle, probíhá výzkum mající za cíl vyvinout očkovací látku proti tomuto smrtícímu viru. Vedoucím výzkumného týmu je doktor Martinelli. V osobě doktora Martinelliho představuje autor charakterního člověka, přesto však zástupce mužů, pohlavním pudem se řídícího člověka. Na pozadí výzkumu se odehrává přeměna americké společnosti. Muži vymírají, ženy se dostávají do popředí. Společnost se mění ve společnost žen. Zajímavá fikce. Ženy zastávají typicky mužské funkce. Dostávají se do armády, k policii. Politika je taktéž výlučně ženskou doménou.

Autor přetřásá i problém mužské nadřazenosti v historii lidské civilizace. V tamní americké společnosti se však situace převrací.

Kniha nejenže vypráví velmi silný a poutavý příběh, ale je nasáklá i úvahami o současné společnosti, o vztazích mužů a žen. Silný prvek hraje i beznaděj a bezpráví, které zažívají muži pod nadvládou ortodoxního feministického režimu. Kniha má tak krom sociologického rozměru také psychologický ráz. Zajímavé je také sledovat politickou stránku děje. Intriky, politické plány a diplomacie. I to všechno může čtenář nalézt v této pozoruhodné knize.