[zápisník]    [mé práce]     [archív]     [odkazy]

 

Zjevení na punkové scéně

The Indica: Demo
 

The Indica se přede mnou z ničeho nic zjevila na jednom punkovém koncertě ve Znojmě. Nevěděl jsem co jsou zač, ani odkud jsou. Jejich vystoupení mě nadchlo a pohltilo. Dokonale jsem si je užil. Teď už vím, že hrdě posílili znojemskou punkovou scénu. Ukořistil jsem jejich demíčko a jeho obsahu bych rád věnoval následující řádky. Myslím, že si ten prostor maximálně zaslouží.

Začnu po pořádku. The Indica jsou začínající punková kapela ze Šumné (okr. Znojmo). Hrají v klasickém složení kytara-basa-bicí posíleném sólovou kytarou. Kluci jsou mladí a přesně to se se všemi klady a zápory odráží v jejich tvorbě.

Prvních pár akordů nahrávky vás bezpečně přesvědčí, že to co slyšíte, je Punk. Punk, který se vynořil z podzemí, ze zapomenuté garáže, zapadlého města, zapomenutého kraje. I tady ale žijí lidské bytosti, které teď o sobě a svých problémech dávají hlasitě vědět. A to, že se nikdo nestará o ně, neznamená, že je jim okolojdoucí svět lhostejný. Z dema se na posluchače sype punkový terror, který nakopává sedící zadky a vyhlašuje válku lhostejnosti. Nakřáplý zpěv hlásající s dikcí politického agitátora zoufalost slepého lidského konání a melancholická kytarová sóla můžou při poslechu v posluchačích probudit nejrůznější fobie. Přímočaré texty jsou naservírovány jednoduše a bez kompromisů. A právě v tom je jejich síla. Jak jsem už napsal, jsou mladí a ve složitosti světa se těžko orientují, jak si ostatně sami zoufají. Proto jsou radikální. Proto s až mladickou naivitou odsuzují věci, které jsou špatně a oni je díky svému vkladu dokáží bezpečně pojmenovat, aniž by byly zatížení nutností dělat kompromisy.

Vzato čistě technicky se mi líbí hutný zvuk kapely a poctivě odpracované pasáže jednotlivých skladeb, které jsou naaranžovány tak, jak bych u punku očekával. Hudebně sice The Indica nepřekvapí, leč potěší svou věrností punku. Kluci ale umí rozehrát i jinou hru, což na demu dokazují v jedné pomalejší skladbě. Tak trochu srdeční záležitost, řekl bych.

Kdybych měl něco vytknout, váhal bych. Snad by mohli napříště posílit melodické pasáže a lépe dotáhnout zpěvy. Ale neztratila by tím The Indica své kouzlo? Určitě se ale těším, až se kapela posune od obecných témat ve svých textech k aktuálním problémům, nešvarům dnešní doby, sociálním konfliktům, upadajícím mezilidským vztahům, prismatu peněž, kultuře konzumu, náboženství spotřeby apod.. Určitě je kde brát. A já vím, že to přijde.

Největší síla kapely se projeví při živém hraní na koncertech. Tak si je najděte.

 

www.punkmusic.cz