[o mně]    [zápisník]    [mé práce]    [něco z tvorby]   [archív]     [odkazy]

 

Tak trochu folkové čarohraní

Deratizéři: Zbloudilá
(Cecek records, 2004)

Pojďte a přijměte pozvání do světa příběhů a pohádek pro dospělé, kteří ještě nepřestali věřit, že štěstí a láska mezi lidmi bydlí. Nechte k sobě sestoupit líbezný hlas lesních víl a zbloudilých bojovníků, poslechněte jejich vyprávění. Možná jim uvěříte, možná se s nimi budete přít, možná že jim i podlehnete. Ono podlehnout jim, je totiž tak snadné...

Deratizéři obráží hudební sály v českých a moravských městech už nějaký čas. Přesto jsem slyšel zlé jazyky tvrdit, že se marně snaží vystoupit ze stínu Totálního nasazení, se kterými je pojí charismatický kytarista a zpěvák Sváťa. Tihle zlí jazykové také Deratizérům zazlívají, že nehrají punk a nejsou tedy hodni poslechu punkového publika. Chyba toho, kdož opovrhne touto nahrávkou z podobných důvodů. Písničky, které k vašim uším dolehnou díky Deratizérům, jsou krásné, melodie jsou lehké, líbezná slůvka do sebe zapadají a odkrývají své příběhy, verše jsou prosycené křehkou něhou (jo, fakt) a často jsou zahalené do příznačných metafor. Autoři písní se kvůli vám až nebezpečně otvírají. Rozdávají se. Nabízí své písně.

Hudebně plovou Deratizéři na voru vystavěném z folkového dřeva v mírných rockových vodách a od mělkých břehů se odrážejí paletou dechových nástrojů, zejména saxofon je často slyšet. Na přídi slyšíme tenký, sladký hlas, někdy jsou to hlasy dva, někdy jich je ještě více. Melodie jsou opravdu velmi pestré, což je dáno také hudební a instrumentální šikovností členů kapely. Co se mi opravdu líbí jsou texty. Jejich autory jsou kytarista Sváťa a saxofonistka Kolí. Chtěl bych vysmeknout poklonu jejich práci se slovy. Autoři musí být nesmírně citliví a vnímaví lidé s obrovskou obrazotvorností, kterou nelze jen tak pobrat na ulici. Ta se prostě musí zrcadlit v jejich já.

Nebudu to natahovat. Pokud si chcete zpříjemnit čas, pobrat trochu radosti, vrátit se do dětských let nebo si prostě poslechnout něco pěkného, máte šanci.

 

www.punkmusic.cz